DOLAR
18,6333
EURO
19,2725
ALTIN
1.043,34
BIST
4.923,23
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Malatya
Hafif Yağmurlu
9°C
Malatya
9°C
Hafif Yağmurlu
Salı Hafif Yağmurlu
10°C
Çarşamba Çok Bulutlu
11°C
Perşembe Az Bulutlu
11°C
Cuma Az Bulutlu
12°C

TYP Projesinde Çalışanların Kıdem ve İhbar Tazminatı

25 Nisan 2022 11:06

TOPLUM YARARINA PROJELERDE İSTİHDAM EDİLEN ÇALIŞANLAR İŞÇİ MİDİR ?  KIDEM, İHBAR TAZMİNATLARINA HAK KAZANIR MI ? TAZMİNAT ALMAK İÇİN NE YAPILABİLİR ?

       FAZLACA MERAK EDİLEN KONULARDAN BİRİSİ OLAN TYP PROJESİNDE ÇALIŞANLARIN İŞÇİ OLUP OLMADIĞI EĞER İŞÇİYSE KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARINA HAK KAZANIP KAZANMADIĞI KONUSUNU İNCELEYECEĞİZ

 

  • TYP ÇALIŞANLARI İŞÇİ MİDİR ?

Kesinlikle İŞÇİDİR şöyle ki;

Kamu kurumları bu statüde çalışan kişilerin işçi olarak kabul edilemeyeceğini ve bu sebeple tazminat hakkı olmadığını savunmaktadırlar. Fakat bu konuda YARGITAY kararları bu çalışanların İşçi olduğunu ve dolayısıyla kıdem tazminatına hak kazandığını açıkça belirtmiştir.

İş bu kararın içeriği ve kısa özeti aşağıda verilmiştir.

T.C. YARGITAY  9. Hukuk Dairesi             

Esas: 2019.5463 Karar: 2019.19706 Tarihi: 12/11/2019

TOLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI KAPSAMINDA ÇALIŞANLARIN İŞÇİ OLDUĞU

Toplum yararına program kapsamında katılımcı olarak çalıştıranlar sözleşmeli personel veya geçici personel değildir. Türkiye İş Kurumu işveren olmadığına göre asıl-alt işveren ilişkisi de 4857 sayılı İş Kanunu’nun 2. Maddesi kapsamında kabul edilemez. Ayrıca aynı kanunun 7. Maddesi uyarınca geçici (ödünç) iş ilişkisinin yasal unsurları da bulunmamaktadır. O halde yaptıkları iş ve yönetmeliğin 72. Maddesi değerlendirildiğinde işçi oldukları açıktır. İşçi program kapsamında katıldığı kurumda veya işyerinde iş görme edimini hizmet sağlayıcısına karşı yerine getirmektedir. İhale ile hizmet sağlayan yüklenici ücretini ödemektedir. Bu nedenle iş ilişkisi yüklenici ile kurulmuştur.

Anılan yönetmelik hükümleri yasal düzenlemeler ile birlikte irdelendiğinde, her ne kadar genelgeye ek katılımcı taahhütnamesinin birinci maddesinde “TYP herhangi bir kamu kurumunda geçici veya daimi surette işçi statüsünü kazandırmaz” yönünde ibare bulunsa da işsizlerin başvurusu sonrası noter kurasıyla veya listeye girmesi üzerine kamu kurum veya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları veya özel sektör işyerlerinde çalıştıkları, iş için başvuruda bulunanın bu yönde bir taahhütte bulunmasının statüsünün işçi sayılmasını engellemeyeceği, programa katılanların yaptıkları iş ve yönetmeliğin 72. maddesi değerlendirildiğinde, davacının TYP uyarınca T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı okul işyerinde çalışmasıyla davacı ile iş görme ediminin yerine getirildiği T.C. Milli Eğitim Bakanlığı arasında işçi işveren ilişkisinin kurulduğunun kabulü gerekir. Davacı işçi ile davalı Bakanlık arasında 4857 sayılı 2/1. fıkrasına uygun olarak iş ilişkisinin kurulduğu kabul edilmelidir.

  • NE GİBİ HAKLARI VAR ?
  • KIDEM TAZMİNATI

ÇALIŞMASI SONA EREN TYP İŞÇİSİNİN ÇALIŞMA SÜRESİ BİR YILI DOLDURMUŞ İSE KIDEM TAZMİNATI HAKKI VARDIR. BİLDİĞİMİZ ÜZERE KAMU KURUMLARI 1 YIL İÇERİSİNDE TOPLAMDA 9 AY ÇALIŞMA ESASI ÜZERİNE İŞÇİ ALMAKTADIR. FAKAT ÜSTÜSTE EN AZ 2 DÖNEM ÇALIŞAN BİR İŞÇİ TOPLAMDA EN AZ 1 YIL ÇALIŞMIŞ OLACAĞINDAN KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANACAKTIR.

 

  • İHBAR TAZMİNATI

AŞAĞIDAKİ TABLODA ÇALIŞAM SÜRESİNE GÖRE NE KADAR İHBAR TAZMİNATI KAZANILACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

HİZMET SÜRESİ KAÇ HAFTALIK ÜCRET KAZANIR
 
6 AYDAN AZ İSE 2 Haftalık ücret
 
6 AY   –          1,5 Yıl ARASINDA İSE 4 Haftalık ücret
 
1,5 Yıl –          3 YIL ARASINDA İSE 6 Haftalık ücret
 
3 YILDAN FAZLA İSE 8 Haftalık ücret

 

  • TYP ÇALIŞANLARI NE YAPMALILAR ?

TYP KAPSAMINDA ÇALIŞAN İŞÇİLER KIDEM, İHBAR TAZMİNATLARI İLE VARSA FAZLA MESAİLERİNİN KARŞILIĞI OLAN ÜCRETLERİ ALABİLMEK İÇİN DAVA YOLUNA BAŞVURUP ÇALIŞTIĞI KURUMDAN BU ÜCRETLERİ TALEP ETMELİDİR.

İŞ BU KONUDA EMSAL KARARLAR MEVCUT OLUP DAVA AÇILMASI VE TALEP EDEİLMESİ YETERLİDİR. BU KONUDA BİR AVUKAT YARDIMI İLE DAVA AÇMANIZ VE HAKKINIZI SAVUNMANIZ YARARINIZA OLACAKTIR.

 

AVUKAT MERT ARICA

 

Yazarın Diğer Yazıları
pencere gazetesi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.