Malatya Pencere Gazetesi | Malatya Son Dakika Haberleri
HV
04 EKİM Çarşamba 17:40
Advert

Çekirdek Kabuk Paraları Öğrencilere Burs Oluyor

Çekirdek kırma makinasından çıkan kabuklar 38 üniversite öğrencisine burs oluyor ayrıca kazanılan para ile camilerin yakıt ihtiyacı gideriliyor.  

İLÇE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 08-09-2023 11:26   Güncelleme : 08-09-2023 12:25
Çekirdek Kabuk Paraları Öğrencilere Burs Oluyor

Çekirdek kırma makinasından çıkan kabuklar 38 üniversite öğrencisine burs oluyor ayrıca kazanılan para ile camilerin yakıt ihtiyacı gideriliyor.  

 

DARENDE/AHMET ÇAKIR 

 

Çekirdek kırma makinasını kullanan kişilerin çekirdekleri kırılıyor çekirdek içleri vatandaşa, kabukları ise işletmede bırakılıyor. İşletmede bırakılan kabuklar tavuk çiftliklerine yakacak olarak veriliyor. Elde edilen para ile 38 üniversite öğrencisine burs veriliyor. Kalan para ile camilerin yakıt ihtiyacı gideriliyor.  

Malatya'nın Darende İlçesi Balaban Mahallesinde kayısı eleme, boylandırma, çekirdek kırma, ayıklama tesisi ücretsiz olarak hizmet vermeye devam ediyor. 

“FAYDALI OLMAK SEVİNDİRİCİ” 

“Kayısı Yıkama Eleme Boylandırma, Çekirdek Kırma ve Soğuk Hava Deposu Projesini” yaklaşık 400 bin TL ye mal ettiğini söyleyen Balaban Mahallesi Muhtarı Cemal Çelebi, “Çekirdek Kırma Projesini hayata geçirdim. Bu proje kayısı bölgesi olan Balaban için çok güzel oldu. Çiftçimize birazcık bile faydalı olmak çok sevindirici bir durum” ifadelerini kullandı. 

SAATTE 600 KİLO ÇEKİRDEK KIRILIYOR 

Suda en az sekiz saat beklettiği kayısı çekirdeklerini makinada kırdıklarını belirten Çelebi, “Kayısı sezonunun artık sonuna geldik. Kışlık yiyeceklerini hazırlamaya başlayan Balabanlılar çekirdek kırdırmaya başladı. Balabanlıların olan makine her gün onlar için çalışıyor. Saatte 600 kilo çekirdek kırılıyor. Çekirdek içleri boylandırma makinasıyla ayrılarak veriliyor. Çekirdek kabukları bize kalıyor. Bizde o kabukları biriktiriyoruz. Genellikle tavuk çiftlikleri yakacak olarak alıyor. Kalan para 38 tane üniversite öğrencimize burs oluyor. Kalan para ise camilerimizde yakacak ihtiyacı için kullanılıyor” şeklinde konuştu. 

Pencere MedyaPencere Medya

YORUMLAR