Malatya Pencere Haber | Malatya Son Dakika
HV
22 EYLÜL Cuma 14:02
Advert

Balaban’da İbadet  İçin Cami Kalmadı 

Balaban’da cami kalmadığı için vatandaşlar Diyanet İşleri Bakanlığı’nın kurduğu çadırlarda ibadet etmek zorunda kalıyor.

İLÇE HABERLERİ
Giriş Tarihi : 10-09-2023 12:19   Güncelleme : 10-09-2023 12:25
Balaban’da İbadet  İçin Cami Kalmadı 

Balaban’da cami kalmadığı için vatandaşlar Diyanet İşleri Bakanlığı’nın kurduğu çadırlarda ibadet etmek zorunda kalıyor.  Balaban Abdurrahman Erzincan-i camiinin bir an önce tadilatının yapılmasını isteyen halk, yetkililerden yardım istedi.  

AHMET ÇAKIR/DARENDE 

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne bağlı Balaban Abdurrahman Erzincan-i camii, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrası ağır hasarlı olarak raporlanırken daha sonra orta hasarlıya dönüştürüldü. Ancak bölge koruma alanı içerisinde yer alması nedeniyle cami, mescit ve kuran kursu hizmet veremiyor. Balaban halkı bir an önce bakanlığın tadilat yapmasını istiyor. 

Ayrıca Balaban’da cami kalmadığı için vatandaşlar Diyanet İşleri Bakanlığı’nın kurduğu çadırlarda ibadet etmek zorunda kalıyor. Darende ilçesine bağlı eski belde belediyesi olan şimdilerde Balaban mahallesinde toplam 4 cami bulunuyordu. Camilerde biri deprem nedeniyle yıkıldı, biri ağır hasarlı, iki tanesi orta hasarlı durumda.  

YÜZLERCE ZİYARETÇİ GELİYORDU 

Balaban Muhtarı Cemal Çelebi, “Balaban Abdurrahman Erzincan-i camii; İlçemizin tanıtımında önemli yere sahip bir eserdir. Eserin D-300 Karayolu üzerinde farklı mimari yapısının dikkat çekici olması nedeniyle günlük yüzlerce misafir camiyi ziyaret etmektedir. Aynı zamanda külliyeye adını veren ve türbesi bulunan Abdurrahman Erzincan-i Somuncu Babanın kayınpederi ve tarihte kerem sahibi bir bilgin olarak bilinir. Kaymakamlığımızın turizm tanıtım faaliyetlerinde de geniş yer verdiği eser ilçemizin markalaşmış tarihi ve turistik bir değeridir” ifadesini kullandı. 

CAMİ KADERİNE TERK EDİLDİ 

6 Şubat depremi sonrası güvenlik nedeniyle caminin ibadete kapatıldığını belirten Çelebi, “Camimizin durumunu ve önemini Balaban’da vatandaşların sokakta namaz kıldığını başta Hulusi Efendi Vakfı olmak üzere Malatya İl Müftülüğümüze, kaymakamlığımıza ve diğer kamu kurumlarına yazılı ve sözlü olarak ilettim. Ne yazık ki 6 aydır böylesi önemli bir yapıya el uzatılmadı. Cami adeta kaderine terk edilmiş durumda” şeklinde konuştu. 

Binanın en ince ayrıntısına kadar gezdiğini belirten muhtar Çelebi, “Gördüm camimiz sağlam ve ufak bir müdahale ile hak ettiği değere tekrar kavuşabilir. Ancak sit alanı içinde yer alması nedeniyle cami ile ilgili en ufak bir şey yapılamıyor.  

CAMİNİN İSMİ NEREDEN GELİYOR? 

Yıldırım Beyazıt Han dönemi meşâyıhlarından Seyyid Abdurrahman Erzincânî Hazretleri Şeyh Safiyyüddin Erdebilî’nin halifelerindendir. Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretlerinin kayınpederidir. Darende ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Balaban mahallesinde 1432 yılında vefât etmiştir. 

OTAĞ VE SANCAĞI TEMSİL EDİYOR 

Değişik mimari tarzı ile dikkat çeken camii tamamı kesme taştan olmak üzere projesi, 1961 yılında Şerif Ali Akkurt çizmiştir. İslam’ın beş temel şartını esas alan beşgen camii planı ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in sancağını temsil eden minaresi, mimari estetik açıdan ilgi çekici ve başarılı bir uygulamadır. Cami, türbe ve kütüphaneden meydana gelmiş olan küçük külliye, çadır şeklindeki mescidi, mızrak ucu şeklindeki minaresi ve diğer yapılarıyla modern mimari anlayışla inşa edilmiş bir eserdir. Beşgen mimarisi ve eğik duvarlarıyla farklı mimari özellikler yansıtıyor. Duvarları yüzde 20 dışa eğimli olarak inşa edilen, beşgen mimarili, 6 köşeli cami, yan duvarlarında az sayıda pencere bulunmasına rağmen çatısından aldığı ışıkla aydınlanıyor. 

3 KATLI KURAN KURSU BULUNUYOR 

Modern cami mimarisi örneklerinden biri olarak kabul edilen projenin türbe bölümünde Seyyid Abdurrahman Erzincani Hazretlerinin yanı sıra oğlu Şeyh Muhammed ve kızı Necmiye Sultan‘ın da kabirleri bulunmaktadır. 

Camiye ek olarak üç katlı bir “Yatılı Kız Kuran Kursu” da inşa edilmiş ve Darende Müftülüğünün kontrolüne verilmiştir. Külliyenin tüm bakım, onarım ve bahçe işleri El Seyyit Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından gerçekleştirilmekteydi. 

Pencere MedyaPencere Medya

YORUMLAR