Malatya Pencere Haber | Malatya Son Dakika
HV
24 EYLÜL Pazar 22:59
Advert

6.5 Büyüklüğünde Depremlere Yol Verebilir

Üşümezsoy, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin Yeşilyurt’a stres yüklediğini belirten Üşümezsoy, “6,0 büyüklüğündeki bir depremde yaklaşık 100 kilometrelik fay düzlemi yırtılıyor. Bu 5 büyüklüğündeki depremler, 6,5 büyüklüğündeki depremlere yol verebilir.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 24-08-2023 11:51
6.5 Büyüklüğünde Depremlere Yol Verebilir

Deprem Bilimci Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, tv100 canlı yayınında Malatya’da meydana gelen depremi değerlendirdi.

Üşümezsoy, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin Yeşilyurt’a stres yüklediğini belirten Üşümezsoy, “6,0 büyüklüğündeki bir depremde yaklaşık 100 kilometrelik fay düzlemi yırtılıyor. Bu 5 büyüklüğündeki depremler, 6,5 büyüklüğündeki depremlere yol verebilir. Çünkü kuzey koldaki Elbistan; batıya doğru Çardak ve sonrasında Göksun’dan geçen bir sistem var” ifadelerini kullandı.

Üşümezsoy'un açıklamaları şu şekilde:

“Bu aslında beklediğimiz bir olay ama nereye gideceğini biraz düşünmek gerekiyor. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Pazarköy ve Antakya’ya giden fayda kırıldı ama ikinci deprem ise tam Ekinözü dediğimiz fay kırıldı. O fayda 7,6 büyüklüğünde deprem oldu. Bizim genel olarak beklediğimiz depremde Doğanköy’den Çelikhan’a doğru giden güneydeki fay kırılacak derken o fayda 1986’da kırılmıştı. O fayda artık stres gitmiyor. Bölgedeki ana kırılma 27 Şubat’ta oluşturdu.

“5 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLER 6,5 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLERE YOL VEREBİLİR”

6 Şubat’ta olan deprem Yeşilyurt’ta stres yükledi. Orada 5,7 büyüklüğünde deprem oldu. Geçen haftalarda meydana gelen depremin anlamı buralarda bir odak var. 6,0 büyüklüğündeki bir depremde yaklaşık 100 kilometrelik fay düzlemi yırtılıyor. Bu 5 büyüklüğündeki depremler, 6,5 büyüklüğündeki depremlere yol verebilir. Çünkü kuzey koldaki Elbistan; batıya doğru Çardak ve sonrasında Göksun’dan geçen bir sistem var.

6 Şubat depremlerinin fayın iki ucundaki kesimlerde 6,0-6,5 büyüklüğünde depremler potansiyel olarak şu anda stres olarak duruyor.

 

Pencere MedyaPencere Medya

YORUMLAR